Reklama
  • Czwartek, 21 lipca 2016 (10:05)

    Alicante. Co tam zobaczyć?

Niezwykłe zabytki i plaże czekają na Ciebie wśród gorących rytmów flamenco!

Reklama

To drugie co do wielkości miasto regionu Walencja oraz istotny dla Hiszpanii port. Jego nazwa pochodzi z języka arabskiego i oznacza „źródło światła”. Symbolem Alicante jest zamek Castillo de Santa Bárbara wzniesiony na górze Benacantil, nazywanej także „Cara del Moro” czyli „twarzą Maura”.

Z twierdzą związana jest średniowieczna legenda o nieszczęśliwej miłości księżniczki – córki króla Alfonsa X Mądrego – do arabskiego młodzieńca, która nie mogąc go poślubić, rzuciła się w przepaść. Rozpocznij zwiedzanie od serca miasta, czyli jego starówki. Rankiem jej ciasne, kręte uliczki emanują spokojem, natomiast z nadejściem wieczora ożywają. Przejdź na Plaza del Abad Penalva do niezwykłej renesansowej katedry Concatedral de San Nicolás de Bari, wzniesionej tu na miejscu meczetu przez króla Alfonsa X.

Powstała ona według projektu ucznia słynnego hiszpańskiego architekta tamtych czasów Juana de Herrera – ojca stylu zwanego herreriano. Kolejnym ważnym punktem na mapie miasta jest ratusz Ayuntamiento de Alicante, z jego pałacowym stylem, barokowymi zdobieniami oraz wysokimi na 35 metrów wieżami. Ciekawostką jest znajdujący się obok ratuszowych schodów punkt „cota cero”, od którego mierzy się położenie hiszpańskich miejscowości względem poziomu morza. Odwiedź także otwarte niedawno muzeum Museo de Arte Contemporáneo de Alicante, prezentujące dzieła z XX w. Zobaczysz tu malowidła autorstwa wielkich hiszpańskich artystów, takich jak Pablo Picasso czy Salvador Dali.

Kierując się w stronę wzgórza zamkowego, przejdź przez zabytkową dzielnicę Barrio de Santa Cruz, pełną pięknych i zadbanych domów o białych fasadach, ozdobionych kwiatami i bujną roślinnością. Znajduje się tu bazylika Basílica de Santa María, będąca najstarszym kościołem w mieście. Stąd już tylko kilka kroków pod górę, gdzie na stromej skale czuwa nad miastem twierdza Castillo de Santa Bárbara. Przejdź przez pełen drzewek oliwnych park Ereta i wejdź do środka zamku.

Spędź chwilę na tarasie od strony morza, skąd roztacza się przepiękny widok na całe miasto i wybrzeże!

Białe kwiaty migdałowca, biały piasek i kredowe gleby wpłynęły na to, że Costa Blanca zwane jest Białym Wybrzeżem. Zejdź w dół w stronę morza i tuż obok jachtowego portu odpocznij na popularnej plaży św. Barbary.

Możesz też pojechać do oddalonego o godzinę od miasta symbolu Costa Blanca –  liczącego 332 m wapienego ostańca Peñón de Ifach. Z jego szczytu rozpościera się wspaniały widok na wybrzeże.

Po powrocie zrób sobie spacer pośród palm piękną nadmorską promenadą Explanada de España, która podobno wyłożona jest ponad 6 mln marmurowych płytek. A gdy wieczorem poczujesz się już zmęczona, zajrzyj do jednej z licznych winiarni i spróbuj doskonałych win wytwarzanych w tym rejonie.

Aleksandra Rumińska

Na żywo

Zobacz również

  • Odczekaliśmy aż opadną emocje igrzysk w Rio, by ruszyć z Aten w miejsce, gdzie one się narodziły 2792 lata temu. Tam wszystko wydaje się wciąż szlachetne, czyste i uczciwe. więcej

Twój komentarz może być pierwszy