Reklama
  • Środa, 14 stycznia 2015 (14:00)

    Egipt - rajski wypoczynek Woda i piasek

Egipt jest dla każdego. Jeżeli chcesz nurkować, wybierz półwysep Synaj. Gdy marzy Ci się pustynne safari, jedź do oazy Farafra. Na zwiedzanie najlepszy będzie rejs po Nilu, a na wypoczynek Hurgada.

Reklama

Egipskie wybrzeże Morza Czerwonego ciągnie się 1600 km. Woda jest ciepła przez cały rok, zawsze świeci słońce, a nawet przy największym upale pojawia się orzeźwiająca bryza.

Nurkowanie w głębinach

Wody Morza Czerwonego kryją przepiękne rafy koralowe. To królestwo tysiąca wielobarwnych ryb, krewetek, krabów i żółwi. Są też i delfiny. Jeżeli celem Twojej egipskiej wyprawy jest nurkowanie, zamieszkaj w Sharm El Sheikh, malowniczym kurorcie leżącym na półwyspie Synaj.

Stąd już niedaleko do koralowego półwyspu Ras Mohammed, raju dla miłośników nurkowania swobodnego i z akwalungiem. Tu grzbiet rafy opada do otwartego morza z wysokości 80 metrów!

Warto wybrać się łodzią na Dżazira Tiran, wyspę wśród cieśnin, gdzie rafy są wyjątkowo piękne.

Przez pustynię

Miłośnicy natury i niespotykanych widoków powinni wybrać się do oazy Farafra, niedaleko Białej Pustyni. To jedno z najbardziej malowniczych miejsc na Saharze, dopiero niedawno udostępnione turystom.

Pustynia o kremowo-białych barwach urzeka licznymi, naturalnymi rzeźbami z piasku, które powstawały w rezultacie występujących w tym rejonie burz piaskowych.

Podstawowym środkiem lokomocji są samochody terenowe, ale jeżeli szukasz jeszcze bardziej ekstremalnych przeżyć, zdecyduj się na wyprawę motocyklem. Podczas trekingu możesz zajrzeć do pustynnych jaskiń.

Dla turystów chcących poczuć trochę więcej egzotyki organizowane są kilku lub nawet kilkunastodniowe wyprawy na wielbłądach. Pustynię można też oglądać podczas lotu balonem.

Statkiem po Nilu

Jeśli wolisz zwiedzać i zobaczyć legendarne miejsca Egiptu: piramidy, Dolinę Królów, świątynie Karnaku, Abu Simbel czy Wielką Tamę Asuańską, zdecyduj się na rejs statkiem po Nilu.

Zazwyczaj trwa tydzień, śpi się w kajutach, a statek płynie bardzo wolno (nie buja) i zatrzymuje się przy zabytkach, do których turyści są dowożeni autobusami.

Odpoczynek na plaży

Wolisz leżeć na plaży? Jedź do Hurgady. Tamtejsze plaże są uważane za najpiękniejsze (są długie i piaszczyste). To także świetne miejsce wypoczynku dla rodzin z dziećmi.

Wzdłuż hurgadzkiego wybrzeża można żeglować, pływać na nartach wodnych i skuterach. Są tu też rafy koralowe, które można oglądać przez dno szklanej łodzi. JOG

Informator

Polska nie ma rejsowych połączeń z Egiptem, dlatego najlepiej jest tam pojechać z biurem podróży.

Różnica czasowa wynosi +2 godziny i utrzymuje się przez cały rok.

Walutą Egiptu jest funt egipski, który dzieli się na 100 piastrów. 1 funt to ok. 0, 48 zł (wg kursu na koniec listopada). Wycieczki można kupować w dolarach amerykańskich.

Bakszysz, czyli napiwek jest niemal obowiązkowy. Wynosi 10-15 proc. ceny.

Dniem wolnym od pracy jest piątek.

20-minutowe nurkowanie z instruktorem kosztuje ok. 45 dolarów. Pływanie z maską – 30 dolarów.

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Odczekaliśmy aż opadną emocje igrzysk w Rio, by ruszyć z Aten w miejsce, gdzie one się narodziły 2792 lata temu. Tam wszystko wydaje się wciąż szlachetne, czyste i uczciwe. więcej

Twój komentarz może być pierwszy