Reklama
  • Wtorek, 22 listopada 2016 (11:05)

    Palermo – miasto wielu kultur

W Palermo nacieszymy oczy cudowną architekturą i odpoczniemy na pięknej, piaszczystej plaży.

Reklama

Palermo rozpościera się malowniczo na północnym wybrzeżu Sycylii u podnóża góry Monte Pellegrino, między dwoma przylądkami a pięknym lazurem Morza Tyrreńskiego.

Wspaniałe świątynie i nieśmiałe mniszki

W stolicy tej największej wyspy na Morzu Śródziemnym panowali Bizantyjczycy, Arabowie, Normanowie, Niemcy, Francuzi, Hiszpanie i w końcu Włosi. Największy rozkwit nastąpił za panowania Normanów w XI i XII w.

Ci potomkowie wikingów nie wyganiali przedstawicieli poprzednich reżimów, przeciwnie – zapraszali ich do współpracy. I tak elementy ich kultur oplotły tutejszą architekturę. Wizytówką miasta jest katedra w Monreale. Monumentalną bryłę w stylu normandzkim zdobią arabskie ornamenty.

Wnętrze zaś olśniewa wspaniałymi bizantyjskimi mozaikami pokrywającymi 6370 m2 ścian i sklepienia, z ponad 6-metrowym wizerunkiem Chrystusa Pantokratora. Serce stolicy wyznacza barokowy Plac Czterech Kątów – Quattro Canti z 1620 r. To właściwie skrzyżowanie dwóch głównych ulic, na rogach którego stoją cztery pałace z wklęsłymi fasadami.

Każda z nich ozdobiona jest fontannami i rzeźbami. Niemniej słynny jest plac Pretoria z Fontanną Wstydu. To zbudowane w stylu włoskiego renesansu źródełko ozdobiono 48 posągami, w większości nagimi.

Wywołały one zgorszenie zakonnic z pobliskiego klasztoru. Którejś nocy postanowiły one utrącić rzeźbom członki, ale śmiałości starczyło im tylko na uszkodzenie nosów. Fontanna zaś zyskała nazwę wstydliwej. Niedaleko znajduje się misternie zdobiona, ażurowa dzwonnica jednej z najpiękniejszych świątyń greckich La Martorana.

Jest ona związana ze słynnymi sycylijskimi słodkościami Frutti di Martorana. Wymyśliły je tutejsze mniszki, które w 1537 r., na powitanie papieża, powiesiły na drzewkach klasztornego ogrodu, pozbawionych w tym czasie owoców, pomarańcze wykonane z marcepanu.

W najwyższym punkcie miasta stoi Pałac Normanów z klejnotem, jakim jest Kaplica Pałacowa cała w złoconych mozaikach. Tutaj mieści się siedziba władz Sycylii. By ochłonąć z mocnych wrażeń warto zagubić się w plątaninie zaułków i trafić na któreś z targowisk, np. Ballaro – dawny arabski suk czy Mercado de la Vucciria.

Informacje

Tanie linie lotnicze oferują np. podróż z przesiadką w Zurychu od 900 zł od osoby w obie strony. Z lotniska do centrum Palermo jest 30 km i najłatwiej dostać się tam pociągiem. Starówkę zwiedza się pieszo, zaś do leżących na obrzeżach Monreale czy Mondello można dojechać autobusem.

Życie na gorąco

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy