Reklama
  • Środa, 2 września 2015 (13:05)

    Podróż do Granady. To tu narodziło się flamenco

W Granadzie przeplata się andaluzyjska pogoda ducha, arabska przeszłość i hiszpański temperament

Reklama

Jeśli nie widziało się Granady, nie widziało się niczego, tak mówi hiszpańskie przysłowie, a jeśli miałoby się odwiedzić tylko jedno miasto w Hiszpanii – powinna to być Granada.

Po upadku kalifatu w Cordobie, w 1236 roku, potęga muzułmańska została przeniesiona właśnie do tego miasta. Przyniosła ze sobą ogromny rozwój i wpływ architektury, sztuki oraz ogromne nakłady pieniężne, dzięki którym wzniesiono m.in. bajeczną Alhambrę.

Składa się ona z pałacu z kilkoma dziedzińcami i dekorowanymi salami, Alkazaby, Generalife – letniej rezydencji z ogrodami, oraz z samych ogrodów, znajdujących się na całym wzgórzu.

Pałac Nasrydów to bez wątpienia najpiękniejszy pałac muzułmański, jaki kiedykolwiek powstał na świecie. Aż do momentu konkwisty przez Królów Katolickich Granada była miastem arabskim i ostatnim na Półwyspie Iberyjskim królestwem muzułmańskim.

Bez wątpienia jest to również miasto tańca i śpiewu flamenco, którego centrum znajduje się w dzielnicy Sacromonte, zamieszkałej głównie przez Romów.

Śpiewacy, tancerze i gitarzyści rozsławili tę sztukę na cały świat, zaczynając od tej wyjątkowej dzielnicy, gdzie Romowie zamieszkują jaskinie, ukryte we wzgórzach miasta.

Z Granady blisko nad morze i w góry

Jedną czwartą tego andaluzyjskiego miasta stanowią studenci. Tutejszy uniwersytet to najpopularniejsza uczelnia wśród korzystających z programu wymiany studentów Erasmus. Wielu z nich to oczywiście Polacy.

Zbudowane u stóp gór Sierra Nevada miasto, jest znakomitym punktem na wyprawy w góry i... nad morze.

Ponieważ śnieg leży tu do końca maja, narty można połączyć z wypadem na wybrzeże Costa Tropical. Tego samego dnia zjeżdżamy na nartach i opalamy się na plaży.

Na zakończenie ciekawostka: jest jeden taki region Hiszpanii, w którym do tej pory można dostać darmowe tapas do zamawianego napoju…

Tak, tak, to Andaluzja… choć nie cały region jest tak hojny. By dostać darmową przekąskę do piwa, koniecznie trzeba udać się do Granady lub Almerii.

Przydatne informacje

Do Granady nie ma bezpośrednich lotów z Polski. Najszybciej jest dolecieć do Madrytu, bilety już od około 500 zł w dwie strony, następnie autobusem 5 godzin do Granady. Na stronie www.alsa.es można kupić bilety w promocyjnych cenach.

Bilety do ogrodów i pałacu Alhambry należy zamawiać z wyprzedzeniem. Obowiązują ograniczenie ilościowe na dany dzień. www.alhambradegranada.org.

Z Granady warto wybrać się do stolicy Andaluzji Sewilli. Podróż autobusem zajmie około trzech godzin.

UWAGA: Granada lub Grenada, można spotkać się z dwoma nazwami miasta lub prowincji. Obie są prawidłowe.

Życie na gorąco
Więcej na temat:Granada | flamenco | Andaluzja | Bilety | bilety

Zobacz również

  • Tacuarembó na co dzień przyciąga jedynie amatorów tanga i jego legendy, Carlosa Gardela. Ale wszystko zmienia się w czasie Patria Gaucha, święta urugwajskich kowbojów. więcej

Twój komentarz może być pierwszy