Reklama
  • Czwartek, 22 września 2016 (13:05)

    Podróż do Rio de Janeiro

Rio de Janeiro w ciągu dwóch lat jest gospodarzem drugiej wielkiej imprezy sportowej.

Reklama

W przeciwieństwie do mistrzostw świata w piłce nożnej, igrzyska olimpijskie cieszą się tu nieporównanie większą życzliwością mieszkańców. To jakby powtórka corocznego festiwalu samby, który odbywa się w karnawale.

Tłoczna metropolia z cudem świata

Serdeczności i gorącego przyjęcia będą mogli się spodziewać wszyscy uczestnicy igrzysk. Brazylijczycy są bardzo bezpośredni, gościnni i pełni uśmiechu. Nie można inaczej żyć w metropolii co chwila zakorkowanej niekończącymi się pracami przy usprawnieniu komunikacji. A nie wszędzie da się dojść na piechotę. Rio de Janeiro, choć leży nad morzem, jest zaskakująco górzyste. Najbardziej znane są dwie góry: Corcovado i Głowa Cukru.

Na tej pierwszej stoi figura Chrystusa Odkupiciela. Uznana za jeden z siedmiu nowych cudów świata statua została wzniesiona w 1931 roku w celu uczczenia 100. rocznicy niepodległości Brazylii. Miasto Rzeki Styczniowej (jak w tłumaczeniu brzmi Rio de Janeiro) było wtedy stolicą państwa. Na Corcovado dojedziemy zarówno kolejką torową, jak i busem. Na Głowę Cukru prócz wspinaczki można dostać się jedynie kolejką linową. Obie są obowiązkowym punktem wizyt turystów, szczególnie w podczas zachodu słońca.

Gorące plaże i morze pełne surferów

Warto także odwiedzić jedną z licznych plaż Rio de Janeiro. Oczywiście najsłynniejsza jest Copacabana, przy której stoją najdroższe i najwyższe hotele. Plaża na szczęście jest na tyle szeroka, że wszelkie zabudowania tu nie przeszkadzają. Większość plażowiczów skupia się w najbliższej odległości od morskich fal, czy to podziwiając surferów, czy też chłodząc się w falach oceanu.

Bardzo popularna jest siatkówka, siatkonoga, ale króluje – jakżeby inaczej – piłka nożna, a plażowe boiska na samej Copacabanie trudno zliczyć. Nieco spokojniej jest na sąsiedniej plaży Ipanema. Na morskim horyzoncie widzimy skały wysp Cagarras, a zaraz za pierwszym rzędem budynków są ukryte muzea i sklepy z biżuterią i szlachetnymi kamieniami, z których słynie Brazylia. Ale w dwa tygodnie sierpnia najcenniejsze będą złote, srebrne i brązowe medale wywalczone przez sportowców całego świata.

Przydatne info

W promocji bilet do Rio de Janeiro można znaleźć za mniej niż 2000 złotych. Poza okresem igrzysk olimpijskich oraz karnawału ceny noclegów są zbliżone do cen w Polsce. Na szczyt Corcovado (do figury Chrystusa) najwygodniej i najbezpieczniej dojedziemy oficjalnymi busami Parku Tijuca, na terenie którego znajduje się góra. Bilet w obie strony z Copacabany lub placu Machado kosztuje 65 reali (ok. 80 zł). Żeby zobaczyć figurę Chrystusa w słońcu, trzeba przyjechać rano.

Życie na gorąco

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy