Reklama
  • Poniedziałek, 27 lipca 2015 (13:00)

    Wyprawa z Voss do Flåm, czyli Norwegia w pigułce

W pobliżu Bergen znajduje się malownicza trasa, która daje nam wyobrażenie o różnorodności kraju

Reklama

Norwegia jest tak ogromnym i ciekawym krajem, że na obejrzenie jej potrzeba naprawdę dużo czasu. Jednak jest możliwość poznania jej uroków w jeden dzień. W tym celu należy polecieć do Bergen i wykupić popularną wycieczkę „Norwegia w pigułce”. Trasa, którą obejmuje, daje nam wyobrażenie o pięknie tego kraju.

Trasa wiedzie przez jedne z najgłębszych fiordów

Z Bergen jedzie się do Voss, a tam czekają na turystów autokary. Niemal zaraz po ruszeniu mijamy wspaniały, wysoki na 152 metry wodospad Tvindefossen. Więcej emocji dostarcza zjazd do Stalheim. Niczym słynna Droga Trolli ma spadki niemal 25-proc. Z ulgą więc turyści przesiadają się na prom do Flåm, by popłynąć do Nærøyfjord, który wraz z Sognefjord, jest najgłębszym, wpisanym na listę UNESCO, norweskim fiordem. Na promie nie znajdują się jedynie turyści, ale zwykli mieszkańcy pobliskich osad.

Wracają z zakupów, gdyż dla wielu wiosek prom jest jedynym sposobem kontaktu ze światem. Ostatni przystanek to Flåm. Spokojna, licząca czterysta osób osada. Większość turystów przypływa tu, by głównie przejechać się kolejką Flåmsbana. Warto, bo ten wspaniały zabytek techniki niemal z poziomu morza wspina się na 867 metrów, pokonując po drodze 20 tuneli. Trasa kończy się w Myrdal. Stamtąd wsiadamy do supernowoczesnego ekspresu powrotnego do Bergen.

Warto wiedzieć

Wprawdzie Norwegia nie jest członkiem Unii Europejskiej, ale można tam wjechać tylko z dowodem osobistym. Bezpośrednie samoloty do Bergen są z Gdańska i ze Szczecina. Bilet w jedną stronę można kupić już za 50 zł. Przejazd autobusem z lotniska do centrum to wydatek 90 koron.

Bilet w obie strony kupiony w kiosku lub przez internet kosztuje 160 koron. www.flybussen.pl Najtańszy nocleg w Bergen znajdziemy w schronisku Montana. Łóżko kosztuje ok. 135 zł. UWAGA: Wycieczka „Norwegia w pigułce” to wydatek 1220 NOK. W cenie mamy wszystkie środki transportu i zwiedzanie Muzeum Kolei Flåm. www.norwaynutshell.com

Życie na gorąco
Więcej na temat:bergen | trasa | bilet | warto | Droga | droga | wycieczki | Szczecina

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy